Úspech rekonštrukcie v stiesnených pomeroch
Zvládnuť návrh prestavby v radovej zástavbe alebo v stiesnených pomeroch obnáša hlavne trochu skúseností a praxe. Verím, že Vám tento článok pomôže vyhnúť sa prestavbe typu pokus-omyl.
Už sme riešili mnoho rekonštrukcií, ale v poslednom čase mávame na stole zákazky typu “problém”. Napríklad rekonštrukcia domu v radovej zástavbe na pozemku šírky len 6,5 metra, alebo ďalšia rekonštrukcia nielen na úzkom pozemku, ale navyše s vysokánskou susednou stenou a nedobrým odvodnením striech s priľahlými plochami.
Domom v stiesnenom prostredí hrozia problémy napríklad so súkromím, samotnou dispozíciou, vlhnutím, nedostatkom svetla, priestoru na odtok dažďovej vody, komplikovanými detailami pri styku so susednými budovami, prípadne aj s umiestnením potrebných parkovacích miest.
Nakoľko sa nám pri oboch prestavbách podarilo vyčariť uspokojenie na tvárach našich klientov, možno by som mohol poradiť, čo robiť v situáciách, kde priestor ohrozujú bariéry a limity. Verím, že Vás správne nasmeruje nasledujúcich 5 tipov pre úspech rekonštrukcie v stiesnených podmienkach:
1. Hľadajte pomoc odborníkov
2. Nájdite top riešenie, ktoré Vás motivuje
Neexistuje ideálne bývanie, práve neopak, bývať sa dá kvalitne aj v pomeroch, ktoré na prvý pohľad nie sú priaznivé. Ako architekt Vás chcem uistiť, že v náročnom teréne častokrát nájdeme originálne riešenia vymykajúce sa konvenciám. Tieto riešenia môžu ponúknuť klientom také možnosti, ktoré iní nemajú.
Na jednej z našich stavieb vznikla nad parkovacím miestom pre auto v krytom podjazde zimná záhrada, ktorá nahrádza zádverie do hornej časti domu. Dovolili sme si ju celú preskliť a opticky spojiť s interiérom obývačky a kuchyne. Zimná záhrada tak plní funkciu zádveria a sezónne ponúka príjemnú možnosť pre oddych.
Na druhej stavbe sme pre optimálne presvetlenie bytu do zádveria osadili 5-metrovú presklenú stenu. Zádverie tak nadobúda vlastnosti obytného priestoru a vložili sme do neho aj piecku na drevo. Viem si predstaviť práve v tomto zádverí čítať knihu alebo len tak posedávať pri peci. V zádverí.
3. Vytvorte “bezodpadovú dispozíciu”
Každý meter štvorcový na stavbe bude pre Vás investicia o viac ako 1500,-e navyše, preto šetrite chodbami a iným priestorom bez využitia. Je dobré s minimom zásahov vyťažiť čo najviac dobrých zmien. Naopak, pri zariaďovacích predmetoch v miestnostiach vytvárajte priestor pre pohyb. Tieto dva princípy idú ruka v ruke, šetrením chodieb získate priestor pre pohyb v miestnostiach. Je to kreatívny proces, najmä keď Vám na prvý pokus vychádzajú kľukaté chodby lemujúce všetky miestnosti.
Naše dva návrhy nemajú takmer žiadnu chodbu, pretože chodby v nich majú funkciu. Získali ju osadením vstavaného úložného nábytku. Naopak, obytné miestnosti napriek svojim malým rozmerom ponúkajú dostatok priestoru pre pohyb medzi nábytkom. Tento prístup Vám zmení dispozíciu na bezodpadovú.
4. Nezabudnite na krásu, príde sama s dobrými rozhodnutiami
Človek často zvolní tam, kde je práca najťažšia. Na stavbe v skutočnosti nie je najnáročnejšie vymyslieť dobrú dispozíciu alebo technické prevedenie, ale skoordinovať ich v harmonický vizuálny celok. Prichádzajúce disproporcie potom kompenzujeme špekulovaním s farbami, dekorovaním, maskovaním nepekných detailov, inak povedané: vytváraním zbytočných nákladov.
My sa na krásu pozeráme takto: pokiaľ budova funguje, vždy má estetiku. Fungovať pritom znamená mať opodstatnenie alebo zmysel. Keď navrhujeme stavby, dokážeme si pred našim klientom obhájiť každú čiaru, plochu, tvar, ktorý nakreslíme. Žiadne gesto v architektúre stavieb nerobíme len tak bez vysvetlenia. Nepoužívame žiadne optické klamy, nekapotujeme, nemaskujeme a už vôbec nedekorujeme. Krása príde sama pri dobrých a funkčných rozhodnutiach, pri troche praxe :)
5. Nevytvárajte si problémy a buďte minimálni
Minimalizmus je životný trend prudko vhodný pre dobu problémov spojených s konzumnou spoločnosťou, pre stavby tiež. V rekonštrukcii v stiesnených pomeroch znamená vyťažiť maximálny efekt za pomoci minimálnych zásahov. Búrajte minimálne, pokiaľ to kondícia stavby umožňuje. Vidíte na našich návrhoch niečo naviac, niečo, čo je zbytočné? Napíšte nám. Ak nie, znamená to, že sa nám minimalizmus asi podaril :)
Rada na záver
Premyslený návrh je len polovica úspechu. Akonáhle sa preklopíte do realizácie, nemarte doposiaľ vydanú energiu na návrh a spoluprácu s architektom. Dohodnite si autorský dozor architekta na stavbe a objednajte si tiež stavebný dozor. Pokiaľ je architekt ochotný stavbu navštevovať, znamená to, že za projektom si stojí a dokáže si návrh obhájiť v realizačnej fáze. Pokiaľ účasť dozorov akceptuje aj realizátor, je to vizitka jeho kvalít.